Choroby nowotworowe
DIETETYKA KLINICZNADieta dla osób chorych na raka – dieta przy nowotworze złośliwym
Dieta w chorobie w nowotworowej
Naukowcy wskazują, że wiele schorzeń, w tym choroby nowotworowe, zależne są nie tylko od naszych genów, ale również od stylu życia (środowisko, w którym żyjemy, dieta). Szacuje się, że aż 2/3 przypadków zachorowań na raka można by uniknąć poprzez właściwe modyfikacje żywieniowe. Leczenie onkologiczne nie tylko pomaga w walce z chorobą nowotworową, ale może wiązać się również ze skutkami ubocznymi. Często są one nieodłącznym elementem leczenia onkologicznego.
Dieta w profilaktyce raka różni się od diety osoby chorej. Nie zawsze to co było dobre przed chorobą jest dobre w trakcie choroby. W czasie choroby nowotworowej, często spożycie odpowiedniej ilości pożywienia jest ogromnym wyzwaniem. Czerwone światło powinno zapalić się w momencie gdy zauważysz obniżony apetyt i spadek masy ciała.
Dieta ulega zmianie
DIETA ZMIENIA SIĘ W TRAKCIE LECZENIA ONKOLOGICZNEGO! TO CO JEST DZIŚ KORZYSTNE MOŻE ULEC ZMIANIE PODCZAS PROCESU LECZENIA. Wykwalifikowany dietetyk kliniczny będzie kontrolował stan odżywiania w całym procesie leczenia choroby nowotworowej. Dzięki temu w razie potrzeby zostaną wprowadzone zmiany w celu zminimalizowania lub uniknięcia skutków ubocznych. Jak zadbać o prawidłową dietę przy nowotworze złośliwym?
Utrata wagi spowodowana pojawieniem się choroby nowotworowej występuje u około 77 procent pacjentów onkologicznych. Czynników wpływających na spadek masy ciała jest kilka, lecz kluczowym jest niedożywienie w trakcie odbywania terapii. Prawidłowa dieta osób chorych na raka oraz zrównoważone odżywianie odgrywają bardzo ważną rolę we wszystkich etapach choroby nowotworowej, a niedożywienie organizmu może powodować dodatkowy spadek odporności.
Odpowiednia dieta w każdym etapie leczenia onkologicznego
Prawidłowa dieta dla osób chorych na raka w trakcie terapii onkologicznej polega na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Organizm walczący ze skutkami choroby potrzebuje optymalnej dawki związków odżywczych, aby mógł zaspokoić zwiększone potrzeby organizmu. Specjalna dieta kliniczna uwzględnia również objętość oraz konsystencję posiłków, a także czas ich podawania, mając na uwadze objawy choroby nowotworowej oraz skutki uboczne terapii. Warto zatem pamiętać, że nieprawidłowa dieta, a co za tym idzie, utrata masy ciała, mogą skutkować zmniejszeniem efektywności leczenia nowotworowego.
Po przebytym leczeniu onkologicznym kontynuacja zrównoważonego odżywiania jest bardzo ważna. Należy zrezygnować z wysoko przetworzonego jedzenia, korzystać z ekologicznych składników oraz spożywać posiłki bogate w białko, witaminy i zdrowe tłuszcze.
Dieta przy nowotworze złośliwym
Dobranie przez dietetyka odpowiedniej diety dla osób chorych na raka uzależnione jest od lokalizacji zmiany nowotworowej - istotne jest to, który narząd został zaatakowany przez chorobę oraz gdzie dokładnie umiejscowiony jest guz. Przewlekły charakter nowotworów złośliwych wymaga specjalnego odżywiania organizmu. Najistotniejszym elementem terapii jest uzyskanie optymalnej wagi organizmu i podtrzymywanie jej na całym etapie leczenia. Uzupełnianie niedoborów związków odżywczych oraz witamin, redukcja skutków ubocznych leczenia oraz zwiększenie efektywności terapii należy do głównych zadań dobrze dobranej diety klinicznej.
Co ma wpływ na dobór odpowiedniej diety?
Dobrze skomponowana dieta dla osób chorych na raka uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od:
- wieku i płci pacjenta
- ogólnej kondycji organizmu chorego
- rodzaju choroby nowotworowej oraz stopnia jej zaawansowania
- rodzaju leczenia onkologicznego
- skutków ubocznych terapii
- obecności innych chorób itd.
Ułożenie odpowiedniej diety dla pacjenta onkologicznego poprzedzone jest wieloma badaniami, testami oraz analizą dokumentacji medycznej chorego. Dietetyk przeprowadza analizę składu ciała, mierzy zużycie tlenu oraz ilość wydychanego dwutlenku węgla. Dzięki tak przeprowadzonym badaniom możliwe jest wyznaczenie średniego zużycia energii, a co za tym idzie, zapotrzebowania na substancje odżywcze.
Jak radzić sobie z utratą apetytu podczas choroby?
Częstym skutkiem ubocznym leczenia onkologicznego jest utrata apetytu, nudności czy wymioty. Pacjentom zaleca się więc, aby spożywali około 5-8 małych posiłków dziennie. Pożywienie powinno być lekkostrawne, bogate w chude białko, łatwo przyswajalne węglowodany oraz zdrowe tłuszcze. Co więcej, łatwiejsze do przełknięcia będą zimne potrawy. Na czas leczenia powinno zrezygnować się z ciężkostrawnych, tłustych potraw oraz intensywnych przypraw.