Nie jedna osoba usłyszawszy diagnozę rzuciła się w wir poszukiwań by odpowiedzieć na pytanie „co jeść by wyzdrowieć, by wygrać tę walkę?” Niestety nie istnieje dieta cud w żadnej jednostce chorobowej. Główne cele żywieniowe to: różnorodność, zapobieganie kacheksji nowotworowej i niedoborom pokarmowym. Owszem takie komponenty diety jak: kurkuma, imbir, olej lniany i itd. są zdrowe. Pamiętajmy jednak, że każdy typ nowotworu rządzi się swoimi prawami. Zależą one od jego umiejscowienia, stopnia zaawansowania, obecności ewentualnej metastazy (przerzuty), wieku chorego, aż wreszcie stanu psychicznego pacjenta. Wiele czynników wpływa na rozwój raka. W ciągu ostatnich 20 lat nauka wykazała, że ​​dieta, aktywność fizyczna i masa ciała (mowa o nadwadze lub otyłości) to główne czynniki ryzyka raka.

Odpowiednia dieta raka nie wyleczy, ale zdecydowanie poprawi jakość życia chorego. IM LEPIEJ ODŻYWIONY ORGANIZM TYM LEPIEJ PRZEBIEGA PROCES LECZENIA. Osoby z rakiem muszą utrzymywać należną masę ciała i jeść pożywne potrawy. Jednakże skutki uboczne zabiegów chirurgicznych, radioterapii i chemioterapii mogą spowodować, że będziesz jadł za mało i schudniesz. Z drugiej strony niektóre leki mogą powodować zwiększenie masy ciała. Jeżeli jesteś w trakcie leczenia onkologicznego, poniższe, wskazówki są właśnie dla Ciebie.

  1. Utrzymaj należną/zdrową masę ciała. Dla wielu osób oznacza to unikanie spadku masy ciała.
  2. Udaj się do wykwalifikowanego dietetyka klinicznego, który wesprze Cię w dostarczeniu z dietą niezbędnych składników odżywczych. Mowa o białkach, węglowodanach, tłuszczach, wodzie i witaminach. Zdrowa dieta jest ważna także dla osób, które zakończyły leczenie raka, ponieważ mają zwiększone ryzyko nawrotów raka i innych chorób, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2.
  3. Musisz być świadomy jak ważne jest „bezpieczeństwo żywności”. Niektóre leki mogą osłabiać układ odpornościowy i prowadzić do infekcji. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa żywności w celu zmniejszenia ryzyka infekcji:
  • Umyj ręce przed i podczas przygotowywania potraw
  • Przed jedzeniem należy dokładnie umyć warzywa i owoce
  • Użyj oddzielnych desek do krojenia mięsa, ryb i warzyw
  • Przechowuj mięso i ryby na dolnej półce lodówki
  • Nie rozmrażaj żywności poza lodówką lub pod bieżącą wodą
  • Jeżeli przygotujesz więcej niż jesteś w stanie zjeść, schłodź jedzenie w lodówce
  • Jedz w pełni gotowane potrawy. Na przykład, nie jedz jaj, które nie są ugotowane, nie jedz surowych ryb, ostryg lub skorupiaków
  • Nie jedz ani nie pij niepasteryzowanych produktów spożywczych. Dotyczy to napojów, takich jak surowe mleko i sery wytworzone z niepasteryzowanego mleka
  • Upewnij się, że zakupione produkty nie są sprzedawane po upływie terminu ważności.

 

Do większej bazy wiadomości odsyłam do przewodnika <https://dietetykakliniczna.com.pl/zywienie-w-chorobie/choroby-nowotworowe/>.

Share This

Udostępnij!

Podziel się tą wiedzą z innymi!