O mnie
DIETETYKA KLINICZNAProfesjonalne wsparcie
DIETETYK KLINICZNY to ekspert w dziedzinie żywienia, osoba która zapewni tobie wsparcie żywieniowe zarówno w zdrowiu jak i w chorobie. Wykwalifikowany dietetyk kliniczny udzieli fachowych porad w zakresie zrównoważonej, zdrowej diety, która pomoże w kontrolowaniu przykrych dolegliwości towarzyszącym chorobom. Nauczy Cię co jeść a czego unikać. Zawód dietetyka klinicznego jest zawodem odpowiedzialnym i wymaga ciągłego doskonalenia praktyki zawodowej.
Ogromne doświadczenie
Jako osoba zmotywowana i dążąca do poszerzania wiedzy ukończyłam staże u najlepszych specjalistów. Miałam możliwość pracy w zespołach: prof. dr hab. n. med. Edwarda Franka (Klinika Chorób wewnętrznych i endokrynologii), w Klinice Nowotworów Głowy i Szyi w Instytucie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Mirosława Jarosza (Oddział Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii) oraz dr n. med. Ewy Starosteckiej (Poradnia Zaburzeń Metabolicznych, Klinika Endokrynologii i Chorób Metabolicznych). Mój staż pracy liczy około 10 lat. Wiele niesamowitych lat poszerzania wiedzy i możliwości pracy z pacjentami.
Tytuł dietetyka klinicznego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale i przyjemnością z możliwości pomocy ludziom. Nawet najmniejsze postępy moich pacjentów cieszą ogromnie.
Jestem członkiem:
- PTD (Polskie Towarzystwo Dietetyki)
- PTO (Polskie Towarzystwo Onkologiczne)
- PTOK (Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej)
- Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej
Po rozpoznaniu u mnie celiakii, a po wielu latach, również choroby Hashimoto, stanęłam przed problemami i pytaniami: „Co dalej? Tylko hormony? Czy może jakaś specjalna dieta? Na czym polega dieta bezglutenowa?” Doskonale rozumiem więc potrzeby pacjentów i wiem z jak wieloma problemami się stykają.
Posiadam między innymi certyfikat „Diagnostyka i prowadzenie pacjenta z celiakią”, pod patronatem naukowym Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej oraz prof. dr hab. Bożeny Cukrowskiej z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Certyfikat ukończenie Kursu Leczenia Żywieniowego Dla Członków Zespołów Żywieniowych zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polska Szkoła żywienia klinicznego i metabolizmu.
Żywienie w chorobie nowotworowej
Moje prace dyplomowe poświęcone były znaczeniu żywienia w chorobie nowotworowej. Kwestia diety w chorobie nowotworowej zafascynowała mnie już na początku studiów. Zmienia się ona w trakcie leczenia onkologicznego i prawidłowo skomponowana pomaga w zminimalizowaniu lub uniknięciu skutków ubocznych leczenia i lepszego przebiegu leczenia onkologicznego.
Co oznacza dla mnie praca w zawodzie dietetyka klinicznego?
Kilkuletnia praca jest dla mnie okresem pełnym:
- wyzwań i pozytywnej energii
- nowych doświadczeń
- samoedukacji
- pokory i empatii.
Zapraszam wszystkich pacjentów z problemami zdrowotnymi jak i osoby pragnące prowadzić zdrowy tryb życia.
Twoja opinia
Napisz anonimową opinię dotyczącą prowadzonego leczenia żywieniowego. Chcemy poznać Twoje zdanie dotyczące pracy z dietetykiem klinicznym. Dzięki temu możemy stale polepszać procesy leczenia żywieniowego.
Jak zmieniły się parametry krwi i innych badan? Potas, fosfor, wapń w normie!. Moim zdaniem to spektakularne efekty wiedziałam, że dieta jest istotna, ale nie sądziłam, że aż tak.”