Rozprawię się dzisiaj z najczęstszymi mitami dotyczącymi leczenia żywieniowego pacjentów onkologicznych. W ponad 10 letniej praktyce spotkałam fantastycznych specjalistów, pacjentów oraz ich rodziny. Niemalże na każdej wizycie pojawiają się uzasadnione pytania:

  1. Czy cukier żywi raka?-jak zagłodzić raka? – więcej w poście Blog – Dietetyk Warszawa, dieta rak (dietetykakliniczna.com.pl)
  2. Czy lewatywy z kawy pomogą?
  3. Czy należy zacząć dietę Gersona?
  4. Zdiagnozowana u mnie raka piersi; czy muszę kategorycznie zrezygnować z soi?
  5. Która dieta jest najlepsza?
  6. Czy muszę odstawić mleko i mięso?
  7. Czy muszę odstawić gluten?
  8. Czy dieta keto powinna być stosowana natychmiast po otrzymaniu diagnozy?

W momencie jakiekolwiek diagnozy naturalnym odruchem jest poszukiwanie metod natychmiastowego leczenia/”wyleczenia”. Nie od dziś wiadomo jak bardzo chwytliwe są hasła: „wyleczyłam się z raka jedząc tylko owoce i warzywa” /”przestałem tracić na wadze gdy zastosowałem dietę Gersona”/ „Gwarantuję natychmiastowe efekty” itd.

Leczenie onkologiczne (chemioterapia, radioterapia, chirurgia) w połączeniu z leczeniem żywieniowym stanowią ogromną tarczę obronną dla organizmu.

 

Z uwagi na wiele nieprawdziwych informacji w Internecie, specjaliści mierzą się na co dzień z mitami które nie są poparte rzetelną, sprawdzoną wiedzą naukową. Pacjenci pragną stosować tzw. leczenie uzupełniające w celu uzyskania lepszych rezultatów i szybszego powrotu do zdrowia. Tak się niestety nie dzieje, gdyż -> ŻADNĄ DIETĄ NIE WYLECZYSZ RAKA!  -> tylko interdyscyplinarne podejście jest wstanie pomóc.

W pracy z pacjentami zależy nam przede wszystkim na doradzeniu i nakierowaniu na prawidłowe, potwierdzone naukowo metody leczenie, ale ostatecznie decyzja zawsze należy do pacjenta.


Dieta Gersona

  • Czy lewatywy z kawy pomogą?
  • Czy należy zacząć dietę Gersona?

Pan Max Gerson był niemieckim lekarzem i naukowcem, który zmarł w wyniku choroby nowotworowej. Otworzył wiele ośrodków oferujących autorską terapię leczenia raka. Największe światowe ośrodki naukowe zajmujące się tematyką leczenia choroby nowotworowej ostrzegają przed stosowaniem diety Gersona. Jest ona niebezpieczna i niepotwierdzona żadnymi badaniami. Jedną z jej elementów jest codzienne stosowanie lewatyw z kawy.


Zdiagnozowana u mnie raka piersi, czy to znaczy, że muszę kategorycznie zrezygnować z soi?

Nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających, iż spożycie soi powoduje rozwój raka piersi. Przeciwnie dysponujemy badaniami, które wskazują, iż jej spożycie może zmniejszać ryzyko raka w okresie okołomenopauzalnym.1 Musimy pamiętać, iż produkty sojowe znacznie różnią się od siebie. Te wysoko przetworzone jak izolaty białka sojowego nie dostarczą nam dobrocennych składników w takich ilościach jak miso czy tofu.  Dobroczynne działanie soi wynika z obecności fitoestrogenów.  Są to związki wykazujące działanie przeciwzapalne. A jak powszechnie wiadomo, w trakcie choroby nowotworowej w organizmie dochodzi do rozwoju licznych stanów zapalnych.


Która dieta jest najlepsza?

 Odpowiedź nie brzmi zbyt chwytliwie -> tylko zróżnicowane, zdrowe odżywianie jest wstanie wzmocnić organizm, zapobiec skutkom ubocznym leczenia i pomóc pacjentowi w trakcie tak wyczerpującej drogi. Zapraszam po więcej informacji to posta zamieszczonego kilka lat temu Ogólne zalecenia żywieniowe dla osób z chorobą nowotworową – Dietetyk Warszawa, dieta rak (dietetykakliniczna.com.pl)


Diety eliminacyjne

  • Czy muszę odstawić mleko i mięso?
  • Czy muszę odstawić gluten?

Unikanie glutenu jest powszechnym trendem na całym świecie. Niestety dotyczy on także pacjentów onkologicznych. Owszem wyróżniamy rodzaje chemioterapii, w trakcie których, musimy wykluczyć nabiał i lub gluten. Jednakże takie sytuacje nie są bardzo częste. Diety eliminacyjne niemal zawsze wiążą się z ryzykiem niedoborów! Jakakolwiek eliminacja powinna przebiegać pod okiem doświadczonego dietetyka, który zadba by w Twojej diecie pojawiły się odpowiednie zamienniki.

Rezygnacja ze spożywania nabiału cieszy się popularnością z uwagi na krążące wiadomości od zawartości hormonów w mleku. Według nomenklatury medycznej nie ma potwierdzenie by hormony w mleku i produktach mleczny w jakikolwiek sposób miałyby promować rozwój komórek nowotworowych.


Czy dieta keto powinna być stosowana natychmiast po otrzymaniu diagnozy?

Nie, nie i jeszcze raz nie. Przez ostatnie lata popularność diety ketogenicznej bardzo wzrosła. Jest to niepokojące zjawisko. Zainteresowanie ową dietą wzrosło w momencie opublikowania wyników badania, które zostało przeprowadzone na zwierzętach. Nie na ludziach, tylko na zwierzętach! Dotyczyło ono guza mózgu. Dieta ketogeniczna jest dietą niskowęglowodanową. Widzimy tutaj połączenie z mitem „rak żywi się cukrem”. Badania naukowe dotyczące diety ketogenicznej są niewielkie i głównie dotyczą osób, które chcą zrzucić nadmierną masę ciała. Nie są współmierne do pacjentów onkologicznych.

Większość nieprawdziwych informacji znajduje swoje źródła w marketingu bądź w jednym badaniu, które zostało błędnie zinterpretowane. W dzisiejszych czasach Internet stanowi jedno z głównych źródeł informacji. Nic dziwnego więc, że wielu osób bezgranicznie wierzy informacjom w nim zawartych. My jako specjaliści, jesteśmy po to, by leczyć, wspierać i być z pacjentem.

 

1.Douglas CC, Johnson SA, Arjmandi BH. Soy and its isoflavones: the truth behind the science in breast cancer. Anticancer Agents Med Chem.2013;13(8):1178-1187. doi:10.2 174/18715206113139990320

 

Więcej informacji na temat diet alternatywnych znajdziecie na e booku dostępnym do zakupu na stronie internetowej Dietetyk – Warszawa | Dietetyka Kliniczna

 

Share This

Udostępnij!

Podziel się tą wiedzą z innymi!