UWAGA PACJENCI ONKOLOGICZNI!!!

Dieta alkalizująca (dieta zasadowa)

Dieta alkaliczna, m.in. pomaga zmniejszyć:

  • masę ciała,
  • ryzyko rozwoju cukrzycy,
  • ilość stanów zapalnych w organizmie
  • dolegliwości związane z nadkwasotą żołądka i refluksem żołądkowym

Czym jest dieta alkalizująca? Prostymi słowami: spożywanie niektórych produktów spożywczych przyczynia się do zwiększonego wydzielania kwasów przez organizm człowieka. Dieta zasadowa eliminuje grupy produktów, które zakwaszają organizm i tym samym wpływa pozytywnie na jego funkcjonowanie.

Być może, co niektórzy pamiętają jeszcze z chemii, iż mamy możliwość zmierzenia poziomu pH. Wiemy wówczas czy dana substancja ma działanie kwasotwórcze czy alkaliczne. Jeżeli pH = 0, to znaczy, że substancja jest całkowicie kwasotwórcza. Z kolei, gdy mamy pH = 14 to oznacza, że substancja jest całkowicie alkaliczna. Jeżeli mamy PH = 7, to znaczy, że substancja jest obojętna. Poziomy pH różnią się w całym organizmie. Krew człowieka jest lekko zasadowa, o pH między 7,35 a 7,45. W  żołądku panuje bardzo kwaśne środowisko, o pH 3,5 lub poniżej (tak kwaśne pH jest niezbędne by prawidłowo trawić pokarm).  Mocz może mieć zmienną wartość pH (od środowiska kwaśnego do alkalicznego, w zależności od konieczności wyrównywania środowiska wewnętrznego). Dieta alkaliczna pomaga organizmowi utrzymać prawidłowy poziom pH krwi.

Mówiąc o właściwościach zdrowotnych diety alkalicznej należy zaznaczyć, że jeszcze mamy wiele do „odkrycia”. Istnieją pewne dowody, że dieta uboga w żywność kwasotwórczą: białko zwierzęce (takie jak mięso i ser), chleb oraz bogata w owoce i warzywa może pomóc w zapobieganiu kamicy nerkowej i utrzymaniu należnej masy ciała. Dieta alkaliczna wspiera utrzymanie odpowiedniej struktury kości i funkcjonowanie mięśni oraz poprawia pracę serca i funkcje mózgu. Naukowcy potrzebują jeszcze wielu badań by móc wydać jednoznaczną opinię dotyczącą wpływu diety alkalicznej na zapobieganie poszczególnych jednostek chorobowych. Jednakże pewne jest, że stosowanie diety alkalicznej zapewnia dostarczanie więcej składników mineralnych, witamin i błonnika pokarmowego a mniej tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz rakotwórczych tłuszczów typu „trans”.

Wraz z wiekiem tracimy tkankę mięśniową, co przyczynia się do zwiększonego ryzyka upadków i złamań. Dieta alkaliczna dostarcza dużych ilości potasu, co wpływa na ochronę mięśni i alkalizuje dietę. Jakie mamy jeszcze zalety diety alkalicznej? Otóż istnieją dowody, że suplementacja minerałów alkalicznych działa zbawiennie na chroniczne bóle pleców. Dieta alkaliczna jest bardzo podobna do klasycznej diety wegetariańskiej. Prewencyjny wpływ diet wegetariańskich został udowodniony już w wielu badaniach. Pod warunkiem, że dieta jest dobrze zbilansowana, wegetarianie mają mniejsze ryzyko zachorowania na:

– wybrane choroby nowotworowe

– cukrzycę typy II

– choroby układu krążenia

– nadwagę i w konsekwencji otyłość.

Idźmy dalej. Gleba, która daje plony również ma swoje pH. Może mieć ono wpływ na zawartość minerałów w warzywach i owocach. Wzorowe pH gleby, dla najlepszej ogólnej dostępności niezbędnych substancji odżywczych, waha się między 6 a 7. Mamy także gleby tzw. kwaśne, w których pH wynosi mniej niż 6. Oznacza to, że takie gleby mogą być źródłem zmniejszonej ilości wapnia i magnezu.

Co można, a czego nie można jeść

Tofu

Stosując dietę odkwaszającą możemy spożywać dużą grupę produktów spożywczych. Nie musimy się, więc martwić ewentualnymi niedoborami, jak to często ma miejsce w dietach eliminacyjnych. Dozwolone są owoce, warzywa, w tym ziemniaki. Wśród dozwolonych napojów wyróżniamy: wodę mineralną oraz soki owocowe. Dobra wiadomość dla wegetarian. Dopuszczalna jest także soja i tofu oraz niektóre orzechy, nasiona i rośliny strączkowe.

Produkty mleczne, jaja i mięso oraz większość przetworzonej żywności, takich jak konserwy nie są akceptowane. Wysoki poziom zakwaszania ma również wódka, piwo oraz napoje zawierające kofeinę, w tym kakao.

Wegetariańska dieta – dieta alkaliczna jest przeważnie całkowicie wegetariańska. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że nawet wegańska.

Bezglutenowa dieta – dieta alkaliczna wyklucza białko roślinne, jakim jest gluten. Poza tym musimy wyeliminować wiele innych składników często uczulających w tym mleko, jaja, orzeszki ziemne, orzechy, ryby i skorupiaki. Białko ograniczone jest tylko do źródeł roślinnych, takie jak fasola, tofu. Oznacza to, że należy zwrócić szczególną uwagę na ilości białka i wapnia.

W skrócie, możemy żywność podzielić na 3 grupy pod względem wpływu na pH:

  1. Kwaśne: mięso, drób, ryby,  nabiał , jaja, zboża i alkohol.
  2. Neutralne: tłuszcze naturalne, skrobie i cukry.
  3. Alkaliczne: owoce, orzechy, rośliny strączkowe i warzywa.

 

Co jeszcze trzeba wiedzieć

Mówiąc o diecie alkalicznej i kwasotwórczej należy wspomnieć również o tym jak dużo jest, obecnie w diecie przeciętnego „Kowalskiego”, sodu. Nadmiar sodu w diecie nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia (udary, zawały etc.), ale również hiperchloremicznej kwasicy metabolicznej. Jest to choroba, która prowadzi do nadmiernej diurezy (wielomoczu), nadmiernego uwalniania wapnia z kości, czyli w konsekwencji osteoporozy. Kiedy mamy zwiększone ryzyko jej rozwoju? W momencie utraty substancji zasadotwórczych, czyli w przebiegu biegunki czy gruczolaka kosmkowego okrężnicy.

Czy to działa?

Być może, ale nie mamy wciąż wystarczającej ilości badań. Pewnym jest, że dieta alkaliczna prowadzi do zmniejszonego wydalania wapnia z moczem. Ma to duży wpływ na bilans wapnia w organizmie. Faktem jest, że jedzenie po prostu nie może zmienić pH krwi. Jednakże na pewno przechodząc na dietę wykluczającą produkty kwasotwórcze osiągamy poniższe efekty:

  1. Większa ilość warzyw i owoców wpływa korzystnie na zdrowie kości i ogólne funkcjonowanie organizmu.
  2. Wzrost wewnątrzkomórkowego magnezu, który jest niezbędny do aktywacji witaminy D.
  3. Skuteczność środków chemoterapeutycznych jest znacznie lepsza pod wpływem działania odpowiedniego pH. Takie środki jak np. epirubicyna i adriamycyna wymagają alkalicznych nośników by być bardziej skutecznymi. Z kolei mitomycyna C, cisplatyna i tiotepa są bardziej cytotoksyczne w kwaśnym środowisku. Rak jest wyzwalany przez genetyczne i epigenetyczne zakłócenia w normalnej komórce. Wywołana dietą, kwasica może wpływać na molekularne funkcjonowanie komórek, które promują kancerogenezę lub progresję nowotworu. W skrócie: związek pomiędzy dietą, stylem życia a równowagą kwasowo-zasadową istnieje i należy się mu dokładniej przyjrzeć.

Ostatnie słowo

Nacisk na owoce i warzywa, które są podstawą diety alkalicznej wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Rozsądnym byłoby, więc rozważenie stosowania diety alkalicznej w celu poprawy stanu zdrowia.  Potrzeba dalszych badań by móc uzasadnić wpływ diety alkalicznej. Wiele badań sugeruje, że dieta alkaliczna może zapobiegać wielu chorobom. Alkaliczne środowisko może poprawić skuteczność pewnych chemioterapeutyków, ale innych już nie. Alkaliczne diety powodują bardziej zasadowe pH w moczu, co skutkuje zmniejszoną utratą wapnia z moczem. Fakt ten sugeruje, że diety alkaliczne mogą chronić przed osteoporozą. Zwiększenie owoców i warzyw w diecie alkalicznej poprawia także współczynnik Na:K. Może mieć to korzystny wpływ na: kości, zmniejszenie zaniku mięśni, a także złagodzenie innych chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie.

Jak zawsze moi drodzy moje hasło przewodnie: ZACHOWAJMY ZDROWY ROZSĄDEK, nie rzucajmy się na wszystko dopóki nie udamy się do specjalistów takich jak dietetyk kliniczny. W przeciwnym razie możemy wyrządzić sobie więcej złego niż dobrego.

 

Share This

Udostępnij!

Podziel się tą wiedzą z innymi!