Topinambur samo zdrowie a tak rzadko gości u nas w kuchni

Mówiąc o warzywach zawsze mamy na myśli bogactwo kolorów. Rzadko myślimy o warzywach białych. Zaliczamy do nich przede wszystkim: topinambur, cebulę, szpinak, kalafior, cykorię, czosnek, kalarepę.

Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty lub karczoch jerozolimski jest jadalnym warzywem pochodzącym z Ameryki Północnej. Smakiem przypomina trochę nasze polskie ziemniaki. Część moich pacjentów kojarzy ten smak z wodnymi kasztanami. Wyglądem możemy przyrównać go do imbiru. Dlaczego warto go dodać do naszej diety? Otóż topinambur posiada wiele zdrowotnych właściwości:

  1. Wspomniane w walce z rakiem jelita grubego, prebiotyki (https://dietetykakliniczna.com.pl/styl-zycia-a-choroba-nowotworowa-jelita-grubego/) znajdziemy właśnie w owym warzywie. Mowa o inulinie, która hamuje namnażanie się niekorzystnych kolonii bakteryjnych w jelitach oraz reguluje procesy wypróżniania.
  2. Może przyczynić się do zmniejszenia zachorowań na choroby układu krążenia. Poprzez obniżanie ciśnienia i pokaźne źródło potasu! Dzięki swoim właściwościom prebiotycznym nadaje się idealnie dla osób z podwyższonym cholesterolem.
  3. Oprócz potasu w topinamburze znajdziemy sporo żelaza. Żelazo jest bardo ważnym składnikiem białek dostarczających tlen do każdej komórki naszego ciała. Idealnie, więc nada się dla osób z niedokrwistością, zmęczeniem i obniżoną odpornością.

 

Warzywa nie powinno się gotować w aluminiowych i żelaznych naczyniach. Metale będą powodować utlenianie i sprawią, że topinambur nabierze nieprzyjemnego, ciemnego koloru.

UWAGA PACJENCI ONKOLOGICZNI!

Topinambur jest także dobrym źródłem białka, witaminy C i przede wszystkim seskwiterpenów laktonowych. Ta egzotyczna nazwa oznacza roślinne związki, które potęgują efekty przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Seskwiterpeny laktonowe mają największe znaczenie przeciwnowotworowe w przypadku raka piersi.

 

 

+ PRZEPIS

Krem z białych i czerwonych warzyw

Składniki:

  • 1 mały seler
  • 6-8 średnich bulw topinamburu
  • Gruszka w occie
  • 1 ugotowane buraki
  • 1 średnia marchewka
  • 1 świeża pomarańcza
  • 2 średnie cebuleo
  • Czosnek
  • Odrobina wanilii
  • Świeży sok z cytryny

Przygotowanie:

  1. Topinambur i seler pokroić na kawałki
  2. Zeszklić cebulę z czosnkiem. Dodać odrobinę białego wina
  3. Białe warzywa podsmażamy wszystkie razem i zalewamy rosołem. Jak zaczną się gotować można wszystko zblendować
  4. Można dodać śmietanę/ jogurt naturalny do zabielenia
  5. Gdy zupa krem będzie już na talerzu, łyżką robimy wzorek z zblendowanych wcześniej w osobnym garnuszku buraków.

 

Norma na potas to 4 700 mg/dziennie z ok. 8 bulw topinamburu dostarczymy sobie ponad 1 000 mg potasu.

UWAGA PACJENCI ONKOLOGICZNI!

W przypadku dysfagii lub stanów zapalnych jamy ustnej, przełyku, żołądka i jelit należy zrezygnować z gruszki w occie. Wystarczy dodać zwykłą gruszkę 🙂

 

Share This

Udostępnij!

Podziel się tą wiedzą z innymi!