Według nomenklatury naukowej osoba starsza to osoba po 60. – 65. roku życia. Obserwując moich pacjentów oraz otaczający świat, nie do końca mogę zgodzić się z tą definicją.  Jestem zdania, że nie data urodzenia decyduje o tym czy jesteśmy starzy czy młodzi a nasze wnętrze, samopoczucie, siły witalne. Seniorzy to szczególna grupa pacjentów. Niestety nie rzadko zaniedbywana.

Niedożywienie, na którym skupię się w dzisiejszym poście jest częstą chorobą seniorów. Dlaczego osoby starsze tak często na nią cierpią? Z czego wynikają niedobory żywieniowe seniorów?

Osoby starsze częściej niż inne grupy wiekowe zapadają na choroby przewlekłe. Przyczyną niedożywienia (będącego następstwem choroby przewlekłej) jest zmniejszenie ilości spożywanych pokarmów oraz zwiększony katabolizm. Im dłużej trwa niedożywienie tym zwiększa się ryzyko rozwoju kacheksji, czyli wyniszczenia organizmu. U osób starszych, podobnie jak u osób z licznymi chorobami przewlekłymi, zmniejsza się zdolność organizmu do produkowania białka w mięśniach szkieletowych. Można temu przeciwdziałać m in. przez aktywność fizyczną oraz większe spożycie białka (mięso, ryby, nabiał, jaja, rośliny strączkowe).

imag0791

Z uwagi na mój konik, jakim jestem żywienie pacjentów onkologicznych, nie mogę nie nawiązać także do tej grupy pacjentów. Niedożywienie wiąże się z zanikiem mięśni, zarówno u osób w wieku podeszłym jak i u pacjentów onkologicznych. Im większy zanik mięśni tym ryzyko               toksyczności chemioterapii i wystąpienia skutków ubocznych, większe!

 

Procesy starzenia wpływają na zapotrzebowanie organizmu na określone składniki pokarmowe. Częste niedobory pokarmowe występujące u ludzi w podeszłym wieku wynikają z szeregu czynników, m.in. zmniejszone przyjmowanie pożywienia (powolny zanik uczucia pragnienia, węchu, smaku) i brak różnorodności w diecie. D
ieta powinna zmieniać się, więc wraz z naszą metryką. Według badań duży odsetek seniorów popełnia następujące błędy żywieniowe (pokrywają się one z innymi grupami wiekowym, nie można więc zarezerwować ich tylko dla seniorów):

  1. Zbyt duża ilość tłuszczów diecie – prowadzi do zwiększonego ryzyka rozwoju chorób układu sercowo naczyniowego (udar mózgu, zawał serca, zakrzepica).
  2. Zbyt mała ilość świeżych warzyw i owoców w diecie – wiąże się to z niedoborami witamin i błonnika pokarmowego.
  3. Za małe spożycie płynów – prowadzące do odwodnienia.

Drugą kwestią niedożywienia i błędów żywieniowych seniorów są nieprzystępne ceny produktów spożywczych. Zniechęca to do kupowania dobrej jakości jedzenia. Jestem zdania, iż powinno się pamiętać o każdej grupie społeczeństwa i edukować edukować i jeszcze raz edukować. Do postu dołączone są zdjęcia z wykładu dla przemiłych słuchaczy, podczas tygodnia seniorów, na warszawskim Żoliborzu.

Share This

Udostępnij!

Podziel się tą wiedzą z innymi!