Wzdęcia to nic innego jak skumulowana w przewodzie pokarmowym większa ilość gazów. Większość z Nas zna to uczucie, przepełniony jak balon. W warunkach fizjologicznych (bez leczenia radioterapią), wzdęcia są przeważnie konsekwencją, połykania powietrza w trakcie konsumpcji bądź mówienia. Mogą być także wywołane przez fermentację bakteryjną w jelitach. Niezależnie od przyczyny, dyskomfort nie jest mile widziany.

Jeżeli jesteś podawany radioterapii okolic jamy brzusznej, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na Twoją dietę. Wzdęcia to jeden z efektów ubocznych. Mamy niewiele potwierdzonych naukowo dowodów, które grupy produktów działają zbawiennie a które nasilają wzdęcia. Każda osoba odpowiada na leczenie onkologiczne i żywieniowe inaczej. Wiadomo jednak, że na pierwszym miejscu powinniśmy zająć się błonnikiem, który spożywamy z pożywieniem oraz produktami wzdymającymi. Zadbaj więc o to by w diecie nie było przedstawionego pożywienia: brokuły, kalafior fasola, groch, kukurydza, kapusta, pełnoziarniste produkty spożywcze. Unikaj także żywności o wysokiej zawartości tłuszczu (smażone potrawy, oleje, masło, tłuszcz). Nie oznacza to, że zupełnie musisz z nich zrezygnować. Niektóre owoce: suszone śliwki, jabłka, brzoskwinie i gruszki zawierają sorbitol, cukier, który odpowiada za wytwarzanie nadmiernej ilości gazów, a więc te owoce powinny być unikane lub spożywane w umiarkowanych ilościach. Również należy unikać są słodzonych sorbitolem bezcukrowych gum i cukierków. Odpowiednio wykwalifikowany dietetyk kliniczny wskaże Tobie jak przygotowywać powyższe produkty i w jakich ilościach, by sobie nie zaszkodzić. Pomoże Tobie również wprowadzić je bezpiecznie z powrotem do diety. Kolejnymi sposobami radzenia sobie ze wzdęciami w trakcie naświetleń jest:

  • unikanie napojów gazowanych oraz gum do żucia (pobudzają żołądek)
  •  unikanie rozmawiania podczas konsumpcji
  •  unikanie picia przez słomkę (połykasz wówczas większe ilości powietrza).

Zwróć uwagę na poniższe czynności, które znacznie osłabią wzdęcia:

  •  przeżuwaj pokarmy wolniej i unikaj zbyt szybkiego połykania kęsów
  •  jedz małe, ale częste posiłki. Spróbuj 5 lub 6 małych posiłków zamiast 3 dużych posiłków. Jeśli to możliwe jedz co 2 – 3 godziny
  •  pij mniej podczas posiłku. Staraj się pić 30 – 45 minut przed lub po posiłku
  •  spróbuj herbaty z imbiru (działanie pobudzające żołądek)
  •  przestać jeść, gdy czujesz się nieswojo
  •  wybierz się na spacer, aby zwiększyć krążenie. Podjęcie nawet minimalnej aktywności fizycznej (spacery, chodzenie po mieszkaniu) usprawni pracę przewodu pokarmowego.

Warto sprawdzić, czy nie masz nietolerancji nabiału, która często pojawia się u osób po/w trakcie naświetleń jelit. Jest to nietolerancja tymczasowa, więc i do nabiału będziesz mógł wrócić.

Mamy ograniczoną liczbę dowodów wskazujących, że także odpowiednia suplementacja pomoże przy wzdęciach. Jednakże są badania, które dowodzą korzystnego wpływu glutaminy. Glutamina przyczynia się do poprawy pracy przewodu pokarmowego i łagodzi gazy oraz wzdęcia. Jednym z wyjść może być także zażywanie enzymów trawiennych (wymagają recepty). Należy je połykać w trakcie spożywania posiłków. Także dodawanie różnych ziół może pomóc. Przede wszystkim takie jak koper, imbir i mięta pieprzowa (jeśli nie cierpisz na chorobę refluksową przełyku). Można je pić w formie herbatek oraz dodawać bezpośrednio do potraw.

Koktajl przeciwzdęciowy

Składniki:

  • 1/2 kubka wody kokosowej
  • 1 banan
  • 1 duży ogórek, obrane plastry
  • 1 cały kawałek świeżego imbiru, obrane plastry
  • Garść kostek lodu

Przygotowanie:

Zblenduj wszystkie tak by uzyskać jednolitą masę.

 

Minerały w wodzie kokosowej i bananie pomagą uregulować poziomy sodu i zapobiegną retencji wody. Ogórek i świeży imbiru były wykorzystane w medycynie od wieków w różnych kulturach, w celu zapobiega problemów trawiennych, w tym łagodzenia wzdęcia.

Share This

Udostępnij!

Podziel się tą wiedzą z innymi!