Wybaczcie, że tak długo nie było mnie z Wami. Brak wpisów spowrcaNUh3pQ9GD8w7Iy8qE__DSC0940odowany był znaczną ilością wizyt z moimi pacjentami oraz szkoleniami i konferencjami z zakresu żywienia klinicznego. Cieszy mnie ogromnie zaufanie jakim obdarzają mnie moi pacjenci, dzięki czemu leczenie żywieniowe przebiega w sposób przyjemny i skuteczny.

Zwracanie treści pokarmowej, gdyż tak fachowo można określić wymioty, nie kojarzą się dobrze. Uporczywe zwracanie treści pokarmowej może przyczynić się do:

  • odwodnienia (gdy organizm jest odwodniony, tracimy chęć na jedzenie!)
  • utraty składników mineralnych
  • zmęczenia
  • problemów z koncentracją
  • utrudnionego gojenia się ran (bardzo ważne w przypadku pacjentów, u których zastosowano leczenie chirurgiczne)
  • utraty masy ciała.

Wymienione następstwa mają ogromny wpływ na dalszy plan leczenia. Wróćmy do początku drogi. Jakie czynniki powodują, iż u chorych na raka pojawiają się nudności i wymioty? Wiele determinant. Począwszy od samej obecności guza, zastosowanego leczenia (chemioterapia i radioterapia), zakażeń, ogólnego niepokoju pacjenta, po spowolnienie jelit, farmakoterapię, aż po tzw. wymioty przepowiadające. Wymioty przepowiadające spowodowane są lękiem, niepokojem chorego, który jest już „nastawiony” na częste występowanie takich dolegliwości u pacjentów onkologicznych. Wówczas poniekąd ich oczekuje. Nudności i wymioty są powszechnym skutkiem chemioterapii oraz radioterapii okolic brzucha i miednicy. Zastosowanie kilku zmian w żywieniu pomoże pozbyć się tych objawów lub zmniejszyć ich nasilenie.

  1. Spożywane posiłki powinny być niewielkie objętościowo. Jeżeli nie jesteś wstanie zjeść posiłku za 1 razem to część zjedz teraz, a 2. część później.
  2. W diecie powinny znaleźć się tylko produkty, które nie pobudzają funkcji wydzielniczych żołądka i wątroby. W momentach lepszego samopoczucia i stanu fizjologiczne dozwolone są odstępstwa.
  3. Jedz 6 – 10 przekąsek lub małych posiłków dziennie, zamiast 3 – 4 dużych.
  4. Jedz pokarmy suche, jak krakersy, tosty, kiedy budzisz się i co kilka godzin w ciągu dnia.
  5. Jedz pokarmy, które nie mają silnego zapachu, który pobudza pracę przewodu pokarmowego (ziemniaki, kasze jaglana, manna, zimne owoce, sorbety, puddingi, sałatki).
  6. Jedz pokarmy chłodne zamiast gorących.
  7. Unikaj żywności, która jest zbyt słodka (pączki, ciasta), tłusta, smażona (kiełbasy na boczku, jaja sadzone, smalec, chipsy, frytki) lub pikantna (pieprz, papryczka chili, cebula, mieszanki przypraw, ostre sosy do sałatek).
  8. Jeśli chcesz odpocząć, najkorzystniej będzie, gdy usiądziesz lub położysz się w półleżącej pozycji z głową podniesioną, (przez co najmniej godzinę po jedzeniu).
  9. Pij często płyny, aby zapobiec odwodnieniu (woda wysokozmineralizowana, buliony, herbaty niesłodzone).
  10. Pomocne może być również żucie gumy miętowej lub ssanie miętowego cukierka

Wymieniłam tylko kilka metod. W leczeniu żywieniowym mamy jeszcze wiele dodatkowych sposobów.

Kochani, pamiętajcie, iż nudności i wymioty nie występują zawsze. Jak widzimy powyżej, ich wystąpienie zależy od wielu czynników. A i zawsze mamy sposoby jak sobie z nimi radzić.

 

+ przepis

Imbir jest jednym z pokarmów o właściwościach przeciwwymiotnych. Ma lekko pikantny, słodki smak. Starty imbir można dodać niemal do każdej marynaty. Rewelacyjnym sposobem na wykorzystanie tego cennego warzywa jest przygotowanie herbat z jego dodatkiem (mocno ogrzewają w zimowe dni). Dodatkowo imbir jest źródłem fenoli o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym!

 

SAŁATKA Z AWOKADO I IMBIREM

Składniki:

 

Przygotowanie:

  1. Na patelni topimy cukier, wrzucamy pokrojony w słupki imbir. Mieszamy, aż pokryje się karmelem.
  2. Kroimy sałatę lodową, dodajemy roszponkę, pokrojone w kawałki awokado, ogórka pokrojonego w pół plasterki, pomidorki przekrojone na pól oraz imbir.
  3. Łączymy składniki sosu, polewamy sałatkę i dokładnie mieszamy.

Smacznego!:)

Share This

Udostępnij!

Podziel się tą wiedzą z innymi!